Seyahate Çıkarken

Bölüm : Faydalı Bilgiler | 0 Yorum | Yazdırın

|

Tatilin ne kadar önemli olduğunu hiç düşündünüz mü?
Bazılarımız için yılda bir kez, bazılarımız için iki, üç kez, bazılarımız için ise; iki, üç yılda bir kez yaşadığımız tatillerimiz, aylar öncesinden düşlerini kurduğumuz, çok ama çok mutlu olmayı beklediğimiz anlardır ve zamana bağlı her şey gibi; yaşanırlar ve biterler. Ne elbise gibi önceden prova olanağımız vardır, ne de " rengi attı; götürüp değiştireyim" deme şansımız...

Öyleyse ne yapmalı?

İşin uzmanı dururken...
Ekmeği kendiniz yapıyor, doktor yerine üfürükçüye gidiyor, ilacı nalburiyeden alıyorsanız; tatilinizi kendi başınıza veya otobüs yazıhanesi ile düzenleyebilirsiniz!

Uçak biletinizi kendiniz alacak, oteli hiç görmeden gazetedeki resminden seçecek, çevre gezilerinde taksiciden yardım alacak, ören yerinde kapıcı sayesinde bilgilenecek iseniz size hayatta başarılar... 

Tatil organizasyonu ciddi iştir!

Tatil organizasyonu önemli teknik bilgi gerektiren bir iştir. Tatil, ulaşım, konaklama, bilgilendirme ve gezi gibi unsurları içeren bir olgudur. Doğru planlama ve doğru zamanlama, konunun profesyonelleri tarafından yapılır. Tatilinizi, sizin adınıza, sizin istem ve beklentilerinize göre organize edecek profesyonel işletmeler, seyahat acentalarıdır. Seyahat acentaları, deneyimli personel ve sorumlu yöneticiler eliyle hizmet verirler. Organizsayonlarında yer alan tüm hizmetlerden size karşı sorumludurlar. Seyahat acentaları tüm hizmetleri ile TÜRSAB ve Turizm Bakanlığı denetimindedirler. İşletme belgesine dikkat!
Seyahat acentalarının yasal olup olmadıkları nasıl anlaşılır? Her seyahat acentasının kapısında seyahat acentası olduğunu gösteren ve Türsab amblemini taşıyan sarı pirinçten bir levha bulunmak zorundadır. Ayrıca seyahat acentaları bürolarında görünen bir yerde seyahat acentası işletme belgesi asılı olmalıdır. Türsab üyelik belgesi de bulunan yerin yasal bir seyahat acentası ofisi olup olmadığını anlamanıza yardım edecektir.


Kavunu dibini koklayarak alıyorsunuz.
Peki, tatilinizi nasıl satın alacaksınız?
Seyahat acentası ürünleri ile ilgili bilgileri ilanlar, reklamlar ve broşürlerle duyururlar. İlan ve reklamlarda tanıtılan ürünün tüm özellikleri yer almaz. Ancak, özellik olarak belirtilen tüm unsurlar seyahat acentasının siz tüketiciye karşı sorumluluğundadır. Broşürler genellikle ilan ve reklamdan çok daha ayrıntılıdır. Broşürdeki tüm bilgiler seyahat acentası tarafından doğruluğu garanti edilmiş bilgilerdir. Tercihinizi yapacağınız tatil paketine ait broşürü alın ve saklayın.
Seyahat acentalarının önemli hizmetlerinden biri de enformasyondur. Siz, seyahat acentası yetkilisine tatil tercihlerinizi belirtin ve onun bu konudaki fikrini alın. Kitlesel paket tatillerin dışında. Size özel, istediğiniz gibi bir organizasyon yapabilirler. Broşür ile belirtilen unsurlar dışında bir tatile karar kıldı iseniz, ya da size bröşür bilgileri dışında başkaca bilgiler verildi ise, bunları yazılı olarak isteyin.

Sözleşmenizi yanınızda bulundurunuz.
Tatilinizi seçtiniz ve rezervasyonunuzu yaptırdınız. Ödediğiniz bedel karşılığı bir makbuz aldınız. Bu makbuzun yanısıra size rezervasyonunuzu belirten, içinde ulaşım, konaklama tarihleri ve şekilleri belirtilen bir başka belge daha verilecektir. Bu belgeye "Voucher" denir. Kimi zaman bu belgede sadece konaklama bilgileri yer alır. Özellikle ulaşım kendiniz tarafından organize ediliyorsa bu belge, ilgili konaklama tesisine giriş yaparken size gerekli olacak ve bir sureti tesise teslim edilecektir.


Eğer gezi şartlarını, özellikle iptal şartlarını ve diğer hususları belirten bir sözleşme, seyahat acentası yetkilisi ile sizin tarafınızdan imzalandı ise...
Böyle bir sözleşmenin imzalanması halinde bir suretini siz de alın ve saklayın. Bazen, gezi şartları broşürlerin arkalarında veya voucherin arka yüzünde yer alır. Bu şartları okuyun ve buna göre davranın. Unutmayın ki; özellikle grup seyahatler bir ya da bir kaç kişinin mazeret ya da istemlerine göre değiştirilemezler. Hele hele ulaşım uçak ile ise, bu konuda uluslararası sivil havacılık kuralları karşısında seyahat acentasının dahi yapabileceği pek bir şey yoktur.


Memnun değilseniz...
Tatil tarihi geldi, siz tatil yerine geldiniz ve birden pembe hayalleriniz söndü! Ne yapmalısınız?
İşte seyahat acentası ile tatile çıkmanın en önemli farklarından biri burada başlıyor... Eğer tatilinizi seyahat acentası olmayan kişi ya da kuruluşla organize ettiyseniz, bir barda su eşliğinde gelecek yıl yapacağınız tatili planlayarak avunabilirsiniz.
Bilinçli ve çağdaş bir tüketici olarak tatilinizi seyahat acentasından aldınız. Buna rağmen bir şeyler kötü gidiyor...ne yapacaksınız?
Bu sizin tatiliniz! Bir şeyler ters gitse de mutlu olmaya çalışın. Ters giden şeylerin sorumluluğu sizde değilse, tersliklere karşı mutlu olmaya çalışmanız sizin haklarınızı azaltmayacak. Ya da ne kadar öfkeli ve mutsuz görünürseniz talepleriniz o ölçüde haklılılık kazanmayacak. İlk yapacağınız şey, sizi hayal kırıklığına uğratan nedeni doğru tesbit etmek!

Memnuniyetsizliğinize neden olan sorunları doğru belirleyiniz.

Bu iş için şu sorulara cevap arayınız:

* Seyahat acentasının bana verdiği bilgiler doğru mu?
* Tesis olması gereken nitelikte mi?
* Seyahat acentasınca taahüt edilen hizmetleri alıyor muyum?
* Hizmet(işletme) kalitesi olması gereken nitelikte mi?
 * Eksik olan ne?

Özellikle son soruya vereceğiniz cevap çok önemlidir. Bu cevabın somut olmasına dikkat edin. Somut olarak eksikliği tesbit ettiniz. Örneğin, broşürde otel odalarında TV görünüyordu, ama sizin odanızda yok!

 Adım adım yapılması gerekenler:

1- Tesbit ettiğiniz eksikliğin giderilmesini isteyin!
Bu isteminizi öncelikle eksikliğin yaşandığı tesis işletmesinden istemek yerinde olacaktır. Eğer tesiste seyahat acentası sorumlusu varsa, eksikliğin giderilmesini ondan da isteyebilirsiniz. İsteğinizin karşılanmaması halinde bunun yazılı olarak kendinize bildirilmesini sağlayın. 

2- Eksikliği en kısa sürede seyahat acentanıza bildirin!
Eksikliği, açık ve somut olarak derhal seyahat acentanıza bildirin. Telefon, faks ile veya tesiste bulunan seyahat acentanızın görevlisine yapacağınız bildirim sonucunda eksikliğin giderilmesi sağlanacak ya da bu eksikliğin sorumlusu tesis işletmesine yapılacak ödemeden gerekli kesinti yapılacak ve bu bedel size ödenecektir. Unutmayın: seyahat acentanıza bildirmeden, eksikliği tesise extra bir bedel ödeyerek gidermeye çalışmanız halinde, bu bedelin size aynen geri ödenmesi ciddi gecikmelere yol açabilir. Çünkü, siz bu durumda eksikliğin sorumlusundan bu bedelin tahsilini güçleştirmiş olursunuz.    
 
3- Seyahat acentanızla görüşmeden tesisi terk etmeyin!
Tesis, sizin kalamayacağınız kadar kötü durumda ya da tesis dolu olduğu için sizi alamıyor. Seyahat acentanızla görüşmeden kendi başınıza hareket etmeyin. Seyahat acentanız ihbarınız sonucu çözüm üretecektir. Bu çözüme uygun davranın! Bu sorun nedeniyle uğradığınız sıkıntıya ilişkin haklarınız yok olmayacaktır. Size önerilen çözüm üretilmedi ise siz kendi başınıza hareket edebilir ve zararınızın tazminini isteyebilirsiniz. 

 


4- Rahatsızlığınızı belgeleyin!
Sizi rahatsız eden her şeyi, açık olarak yazdığınız bir tutanağı bu hususları gören kişilere imzalatın. Özellikle tesis işletmecisi ve seyahat acentası temsilcisinin imzaları bulunması yerinde olacaktır. Tutanağın bir suretini saklayın ve diğer suretini seyahat acentanıza mümkünse tatil bitmeden veya en geç tatil bitiminden sonraki bir hafta içinde teslim edin. 
 
5- Şikayetiniz karşığında, varsa talebinizi bildirin!

 Şikayetinizin giderilmemesi halinde tatilinizin bitiminde seyahat acentanız ile yaptığınız görüşmede talebinizi bildirin ve seyahat acentanızın buna karşı size sunacağı öneriyi değerlendirin. Yaşanan bir olumsuzluğun çok iyi bir ilişkinin başlangıcı olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Seyahat acentaları, tüketicilerini "misafir" olarak tanımlarlar. Sizin memnuniyetiniz onların gerçek kazançlarıdır. Haklı taleplerinizin değerlendirileceğini göz önüne alarak talebinizi somut
 olarak iletin!


6- TÜRSAB'a başvurun!
Sorununuza seyahat acenatnız ile bir çözüm bulamadığınız takdirde, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği bünyesindeki "tüketici sorunları bölümüne" başvurabilirsiniz. Başvurunuz derhal değerlendirilmeye alınacak, seyahat acentanızla çözüm bulunması için Türsab yetkilileri temas edeceklerdir.
Türsab bünyesinde profesyonellerin görev yaptığı tüketici sorunları bölümü, uzman seyahat acentalarının yer aldığı tüketici-otel- acenta-rehber ilişkileri komisyonu ve Türsab Tahkim Kurulu sizlerin sorunlarının çözümü için çalışmaktadır

7- Tahkim Kurulu'nda talebiniz sonuca bağlanır!
Talebinizin tüketici sorunları bölümü ve tüketici komisyonu tarafından çözüme kavuşturulmaması veya bulunan çözümlerin seyahat acentası tarafından kabul edilmemesi halinde, Türsab bünyesinde uzman hukukçu ve seyahat acentalarından oluşan hakem heyetine dava açabilirsiniz. Adli yargıda, yani adliyelerde bulunan hukuk mahkemelerinde açılacak tazminat veya alacak davası ile aynı nitelikteki sonucu verecek olan bu davanız bir iki ayla ifade edilebilecek çok kısa sürede sonuca bağlanacaktır. 

Tahkim Kurulu'nun kararı tıpkı mahkeme kararı gibi icra dairesine ibraz edilip borçlu hakkında işlem yapılır.Tüm bu süreç içinde seyahat acentasının seyahat acentalığı vakar ve haysiyetine, meslek ahlak ilkelerine uygun davranmadığı tesbit edildiği takdirde, ilgili seyahat acentası hakkında disiplin kovuşturması yapılıp gerekli ceza da verilecektir. 
 
Bir kez daha hatırlatalım,
Seyahat acentası ile yaptığınız tatilden memnun değilseniz:
Sizin memnuniyetiniz için uğraşacak olanlar, seyahat acentanız ve TÜRSAB'tır.
 

 

Yorumlar

Herhangi bir kayıt bulunamadı.

Yorum Ekleyin

 

 

 

 

Son Haberler

 • Gümrük Bilgileri

  Gümrük Bilgileri

     Her ülkenin transit geçiş amacıyla dahi olsa topraklarına sokulacak mal, eşya, tüketim malzemesi ve parayla ilgili özel kuralları bulunmaktadır. Bu kurallar özellikle eski Doğu Bloku üyesi ülkelerde (Yugoslavya, Bulgaristan,Romanya) hayli katıdır. Sözkonusu kuralların bilinmesi ve bunlara uyulması, arzulanmayan durumların önlenmesi ve giriş yapılan ülkeden rahatlıkla çıkış yapılması için gereklidir.Giriş gümrüğündeki ihmal ve yanlışlıkların çıkış gümrüğünde soruna ve daha büyük sıkıntılara yol açabileceği akılda tutulmalıdır. Gümrük formaliteleri genellikle ülkeye sokulması yasak ya da miktar olarak belli bir sınıra tabi veya sözlü ya da yazılı olarak beyan edilmesi gerekli şeyler içerir.

  ... Devamı
 • Noniata ( Altbayii) Online Uçak Bileti Satış Çözümleri

  noniata

    Non Iata Acentelere ( Alt Acentelere ) Yönelik İnternet Üzerinden Online Uçak Bileti Satış Sistemi  

  ... Devamı
 • İlçe Pasaport Büro Adresleri

  İlçe Pasaport Büro Adresleri

  İlçe Adı Pasaport Büro Ve Pasaport Harcının Yatırılabileceği Mali Veznelerinin Adres ve Telefonları Adalar Pas. Br. Büyükada Nala Hatun Cd. N-2 ADALAR  Tel:0216 382 50 10  - 14 Adalar Maliye Veznesi Vergi Dairesi Veznesi aynı adada Kaymakamlık Binası içinde bulunmaktadır Avcılar Pas. Br. Firüzköy Mah. İnönü Cad. No:3 AVCILAR Tel: 0212 4230123 - 121 Avcılar Maliye Veznesi Vergi Dairesi Veznesi İlçe Emniyet Müdürlüğü  kompleksinde bulunmaktadır. Büyükçekmece Pas. Br.  Fatih Mah.Vehbi Koç Cad. Küba camii karşısı No:36 Tel:0212 882 02 03 dah.125 Büyükçekmece Maliye Veznesi Vergi Dairesi: Dizdariye mh.Hamam sk. Ziraat Bankası karşısı Tel: 0212 881 33 67 Bayrampaşa Pas. Br. Abdi İpekci Cd. Özel İdare İş Merkezi N-150/1 B.Paşa Tel: 0212 5442012 D-108 Bayrampaşa Maliye Veznesi Vergi Dairesi Veznesi Aynı Adreste 5.katta bulunan Mal Müdürlüğünde bulunmaktadır. Bağcılar Pas. Br. Çınar Mah.6. sokak No:7 Tel:0212 Tel: 433 41 50-192 Bağcıla Maliye veznesi Sancaktepe Mah. İstanbul caddesi No:3 (Kaymakamlık binası ) Bahçelievler Pas. Br. Adnan Kahveci bulvarı Radyum sokak.No:34 Tel:0 212 442 19 23 Dahili:119 Bahçelievler Maliye Veznesi İlçe Emniyet Müdürlüğü kompleksinde bulunmaktadır Bakırköy Pas. Br. Kartaltepe Mahallesi İncirli Caddesi No:2 Tel:0212-5704141-dahili 137-138-140 Bakırköy Maliye Veznesi Pasaport Büro Amirliğinde Bulunmaktadır Beşiktaş Pas. Br. Çırağan Caddesi Yıldız Parkı Girişi No:1 Kat 2 Beşiktaş     Tel: 0212 3275280-86 / 141 Beşiktaş Maliye Veznesi Çırağan Caddesi Yıldız Parkı Girişi, İlçe Sivil Savunma Müdürlüğü Karşısı Beykoz Pas. Br. Gümüşsuyu mh. Beykoz Cd. Kaymakamlık Binası Kat:3 Tel:0 216 331 02 72 Beykoz Maliye Veznesi Gümüşsuyu Mah. Beykoz Cad. Kaymakamlık Binası Beyoğlu Pas. Br. Tarlabaşı Bulvarı K.Kulluk Cd.   No:93 Tel:212 2972828 Dahili: 206 Beyoğlu Maliye Veznesi Vergi Dairesi Veznesi Şişhanede Beyoğlu Vergi Dairesi (Beyoğlu Belediyesi bitişiğinde bulunmaktadır) Çatalca Pas. Br. Ferhatpaşa Mah. Atatürk Cad. Çatalca Tel: 0212 7891050 Dahili 131 Çatalca Maliye Veznesi Ferhatpaşa mh. Cevdet Barın Bulvarı Özel İdare iş hanı kat :3,  Eminönü Pas. Br. Hükümet Konağı Caddesi Eminönü Kaymakamlık Binası Cağaloğlu-Eminönü  ( Valilik yanı ) Tel:0.212.5268100 Dahili (125-126 ) Eminönü Maliye Veznesi Hükümet Konağı Caddesi Eminönü Kaymakamlık Binası içerisinde bulunmaktadır. Tel: 0.212.526 81 00 Dahili: 168 Esenler Pas. Br. Havaalanı Mah. Köyiçi Caddesi No:2 Atışalanı ESENLER Tel:0212 431 82 10 –Dahili 135 Esenlen Maliye Veznesi Fevzi Çakmak mh İstanbul Cd no:23 kat:3 (Kaymakamlık Binası ) Tel: 0212 611 78 60 Eyüp Pas. Br. Kazıklıbağ Sok. Topcular Eyüp Tel:212 5442662 D-118 Eyüp Maliye Veznesi Talimhane cd. No:8 Rami (Eski Rami Karakol binasında Trafik Tescil Br.A. İçerisinde bulunmaktadır) Fatih Pas. Br. Vatan Caddesi, Kaymakamlık Binası Giriş Kat Tel:0212 531 84 80 Fatih Maliye Veznesi Vatan Caddesi, Kaymakamlık Binası Giriş Kat  Gaziosmanpaşa Pas. Br. Merkez Mh. Çukurçeşme Cd. Kaymakamlık Binası Giriş Kat Tel:212 417 67 12   Dahili: 28 Gaziosmanpaşa Maliye Veznesi Merkez Mh. Çukurçeşme Cd ( Kaymakamlık binası yanında bulmaktadır) Güngören Pas. Br. Merkez Mah.Gazi OsmanPaşa Cad.No:66 Tel:0 212 557 57 87 dahili119 Güngören Maliye Veznesi Vergi Dairesi Veznesi İlçe Emniyet Müdürlüğü Kompleksinde bulunmaktadır Küçükçekmece Pas. Br.  Süvari Caddesi 34295 Sefaköy TEL:0212 4250861 – D-117 Küçükçekmece Maliye Veznesi Vergi Dairesi Veznesi İlçe Emniyet Müdürlüğü Kompleksi içerisinde bulunmaktadır Kadıköy Pas. Br.  Fahrettin Kerim Gökay Caddesi No:287 Sahrayıcedit TEL: 0216 411 64 40 DAHİLİ: 1516-1517-1518-1520(BÜRO AMİRİ)-1521-----1118-1119-1121 (BİLGİ İŞLEM) Kadıköy Maliye veznesi Vergi Dairesi Veznesi İlçe Emniyet Müdürlüğü kompleksinde bulunmaktadır Tel:0216 411 64 40. Dahili 1519 Kağıthane Pas. Br. Merkez Mah. İmrahor Cad,No;1 KAĞITHANE Tel:0212 295 28 28 Dahili :127 ve 137 Kağıthane Maliye veznesi Merkez Mah. Sadabat Cad No:36 Tel:0212 294 07 52 Kartal Pas. Br. Kordonboyu Mh. Hükümet Cd. N-25/4 Tel:0216 353 53 30 D-149 -150- 151 Kartal Maliye veznesi Kordonboyu Mh. Hükümet Cd. N-25/4 Tel:0216 353 33 19 Maltepe Pas. Br. Bağlarbaşı Mah. Bağdat Caddesi No:100 MALTEP Tel: 0216 458 52 14-15 direk telefon Maltepe Maliye Veznesi Vergi Dairesi Veznesi İlçe Emniyet Müdürlüğü kompleksinde bulunmaktadır Pendik Pas. Br. Doğu Mahallesi Selvi Sk.N:15 PENDİK/34890 Tel:0216 354 63 63 Dahili 12 13/12 12 (İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaymakamlık Binası kompleksinde bulunmaktadır ) Pendik Maliye Veznesi Vergi Dairesi Veznesi İlçe Emniyet Müdürlüğü kompleksinde bulunmaktadır Sultanbeyli Pas. Br. Turgutreis Mah.Fatih Bulvarı No:209 Tel:0216 3988672-74 Dahili 145 Sultanbeyli Maliye Veznesi  İlçe Emniyet Müdürlüğü kompleksinde bulunmaktadır Sarıyer Pas. Br. Emirgan Mh. Ayhan Sok. N-1 SARIYER Tel:0212 3233636 D-218 Sarıyer Maliye Veznesi Çarşamba günleri hariç diğer günler İlçe Em Müdürlüğünde maliye veznesi hizmet vermektedir. Büyükdere Mh. Tahirbaşı Cd. No-175 SARIYER   Silivri Pas. Br. Piri Mehmet Paşa Mh. Ali Çetinkaya Cd. N-17 Tel:0212 7273601 D-11 29 Silivri Maliye veznesi Piri Mehmet Paşa Mh. Atatürk Cd. (Silivri Spor Klubü Karşısındadır) Şile Pas. Br. Çavuş mh. Üsküdar cd Hükümet konağı binası Kat:4 Tel: 0 216 711 20 87 Şile Maliye Veznesi Çavuş mh. Üsküdar cd Hükümet konağı binası Kat:4 Şişli Pas. Br. Büyükdere Caddesi No:45 Mecidiyeköy Tel. 0212 214 42 91 Faks : 0212 214 42 90 Şişli Maliye Veznesi İlçe Emniyet Müdürlüğü kompleksindedir Tuzla Pas. Br. Cami mh.Cumhuriyet Cd.No:137  Posta kod:34940 Tel:0216 395.83.21-395.41.40 Tuzla Maliye Veznesi Cami Mh.Galip Ağa Sk.Dursun Sağer İş Merkezi No:26 Tuzla Tel:0216446.63.57 Ümraniye Pas. Br. İstiklal mah. Mithat Paşa cad. sondurak Tel:0216 412 18 14 dahili 127 Ümraniye Maliye veznesi Vergi Dairesi Veznesi İlçe Emniyet Müdürlüğü kompleksinde bulunmaktadır Üsküdar Pas. Br. Selami Ali mh Bakkal Adem sk No:1 Üsküdar (Çevik kuvvet binası yanı (selamsız) Tel DAĞITIM: 0216 495 57 15 MÜRACAAT : 0216 495 56 81 VERİ GİRİŞİ: 0 216 495 5669       FAKS: 0 216 341 26 66 Üsküdar Maliye Veznesi Selami Ali mh Bakkal Adem sk No:1 Üsküdar (Çevik kuvvet binası yanı (selamsız) Zeytinburnu Pas. Br. Gökalp Mah. 39.Sk. No:45 Tel:547 97 61 Dahili: 161 Zeytinburnu Maliye Veznesi Vergi Dairesi veznesi İlçe Emniyet Müdürlüğü kompleksinde bulunmaktadır.

  ... Devamı

Sizi Arayalım

Gönder

E-Bülten

Hakkımızdaki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız lütfen E-Posta bültenimize abone olun.

Bab Group Barsan Turizm Barsan Vize Ucuz Uçak Bileti Corporate Club

Barşan Turizm Ticaret A.Ş. Merkez Ofisi : İmrahor Caddesi No:36/1 Sütlüce/Beyoğlu / İstanbul Tel : +90(212) 221 1 221 Fax: +90(212) 221 1 358

akarenet.com

Copyright © 2018 | Barşan Turizm